Proč jsou perly ženami tolik milovány?
Perly jsou symbolem čistoty a krásy a ženy se jimi zdobí již po tisíce let. Po většinu doby slávy perel, až donedávna, byly však výhradně ozdobou těch nejurozenějších vrstev a královských rodin, které jimi vyjadřovaly svou výjimečnost a majetkovou situaci. Dodnes také každá královna i každá první dáma vlastní minimálně jeden perlový náhrdelník.
Nyní, kdy je proces přirozené tvorby perel člověk schopen kontrolovat a efektivně řídit, si může perlové šperky dopřát prakticky kdokoli, kdo umí docenit jejich výjimečnost a noblesu.
Perly jsou zázrakem přírody, a proto je každá perla jiná, každá je svým způsobem originálem a nepotkáte tak jinou ženu "oblečenou" do identického perlového šperku. Navíc existuje tolik druhů perlových šperků, od nestárnoucích perlových náhrdelníků v různých délkách, přes neustále nové typy perlových náušnic až po perlové brože, zažívající obrovský restart.
Perly nejsou jen krásný šperk, perly jsou styl, perly jsou vyjádření sociálního statusu, role ve společnosti a zejména důkaz kultivovanosti vkusu. A platí to i v případě, že perly jsou dárkem. Obdarovaná tak okamžitě pozná, jak ji dárce vnímá a jak moc mu na ní záleží. Proto také výročí svatby po 30 letech je nazýváno Perlová svatba a dárek by měl být pochopitelně stylový. Perlovým dárkem partner vyjadřuje kultivovanost a noblesu vzájemného vztahu, který je již lety dokonale prověřen a utužen.
Perlové šperky se dnes staly již běžnou každodenní součástí pracovních i volnočasových outfitů a nejsou už zdaleka jen doplněk společenských rób. V naší nabídce najdete jak elegantní perlové šperky, tak i velice trendy kousky, které nádherně doplní třeba džíny s košilí.
Perly jsou elegance a rozmanitost, která láká, inspiruje a vybízí ke kreativitě.....
Perly jsou šperkem, který nevyšel z módy ani po více jak tisíce let. Tyto kouzelné skvosty jsou jedním z nejkrásnějších prvků, které se ve špercích nacházejí. Jejich kouzlu podlehly i největší ikony jako jsou Coco Chanel či Marilyn Monroe, které jim pravidelně dělaly společnost jako doplněk těch nejluxusnějších šatů. Odkud pocházejí a proč jsou perly vlastně tak cenné?
Původ perly
Ve zkratce by se dala perla definovat jako jeden z nejstarších drahokamů, který se těší oblíbenosti už více jak tisíc let. Jsou výjimečné nejen svým vzezřením, ale zejména tím, že jde o drahokam, který se vyvíjí uvnitř živého organismu. Z tohoto důvodu se perly netěží, ale hledají. Právě v tom spočívá jejich vzácnost a jedinečnost. Perly vznikají v ústřici, anebo v lastuře. Rozdíl mezi nimi je v počtu vyprodukovaných perel. Dokud je jich v lastuře asi pětadvacet, v ústřici jsou jen dvě. V momentě, kdy do jejich vnitřku vnikne cizí předmět, zaujmou obranou reakci, kterou je vylučování perleti a obalování tohoto předmětu. Ve výsledku to poznáme jako dokonalou, kulatou perlu. Cizím předmětem může být například zrnko písku, úlomek perletě, nebo cokoliv jiného.
Kultivace perel
V případě, že nejde o přírodní, ale o umělé vypěstované sladkovodní perly, tzv. „kultivované perly“, do vnitřku ústřice, nebo lastury se implementuje malý kousek tkaniva z jiné ústřice. Při mořských perlách se většinou vkládá opracovaná část mušle ve tvaru koule s kouskem části ústřice. Postupem času se na vrstvu perleti nabaluje tento cizí předmět, a tím vzniká perla. Délka tohoto procesu závisí od druhu měkkýše, který ji produkuje, a zpravidla od 6 měsíců do několika let.
Právě díky kultivaci se staly perly levnější a široce dostupné. V současnosti se v klenotnictví vyskytují zejména kultivované perly, najít pravou přírodní perlu je spíš raritou. Je to právě z důvodu jejich vzácného výskytu a skutečnosti, že jejich hledání je spojené s velkým nebezpečím.
Barva a tvar perel
Pod jménem perla si jako první představíme bílý, kulatý a lesklý drahokam. Perly však poznáme také v jiných formách, například ve tvaru slzy, nebo oválu. Stejně ani jejich barva není vždy bílá. Dalšími barvami, které se ve špercích vyskytují nejčastěji jsou smetanová, růžová, šedá, modrá nebo i černá. Jestliže má perla navíc tzv. „orient“ patří mezi cennější než bez něho. Jde o barvu, která se označuje jako „duha barev“.
Nejpodstatnějším faktorem ovlivňujícím konečnou barvu perly je genetika, konkrétně barva mušle. Významnou roli však mohou hrát i kvalita vody, přísun nutrientů a zdraví ústřice, či lastury.
Co označuje jejich cenu?
Tak jako diamanty, stejně jako perly, jsou jedinečné a bezkonkurenční. Jejich hodnota závisí na více faktorech. Jedním z nich je tvar – čím je perla asymetričtější, tím je jejich hodnota vyšší. Jakékoliv viditelné nesrovnalosti ve svém tvaru snižují jejich hodnotu, a proto se takové perly využívají zejména ve stříbrných špercích.
Dalším ukazatelem je jejich barva. Mezi nejdražší perly se řadí ty ve zlaté barvě, nebo perly s růžovým povrchem. Při ceně je také rozhodující i to, odkud perla pochází. Mořské perly mají zpravidla vyšší hodnotu než ty říční, a kombinují se proto spíše s diamanty.
Velmi důležitá je také kvalita perleti a povrchu perly. Jelikož krásu perly odráží hlavně světlo a lesk, na jejím povrchu se dá zjistit, do jaké míry je perla kvalitní. Když je příliš tenká, anebo se vyznačuje špatným perlový vrstvením, hned se to projeví na její nedokonalosti.
Na to, aby perly neztratily svůj lesk ani po letech, je potřebné pravidelná péče. Vzhledem k tomu, že jsou v porovnání s ostatními drahokamy o něco měkčí, vyžadují si také opatrnější zacházení. Jste už majitelkou tohoto výjimečného šperku?