Zásnubní prsten nosí v západních kulturách zpravidla ženy. To, jak má správně vypadat zásnubní prsten se ovšem liší napříč historií i kulturami. Nejčastěji se setkáte s prstenem ze zlata a ozdobeným jedním či více diamanty, ale najdete i jiné kovy jako stříbro, ocel nebo titan, stejně jako celou škálu dalších drahých kamenů – od safíru přes topaz až po granát. A rozhodně už neplatí, že by měl stát trojnásobek měsíčního výdělku muže. Záleží hlavně na vkusu nositelky, případně na společné domluvě. Kde se tato tradice vůbec vzala a kde zásnubní prsten nosit?
Zásnubní prsteny z pohledu historie
První prsteny byste našli už nějakých 3000 let před naším letopočtem u Egypťanů, kteří kruh bez začátku a konce brali jako symbol věčnosti. Materiál má ale do toho současného poměrně daleko, používalo se totiž rákosí. Takový prsten se nosil na prsteníčku, kam údajně vedla žíla přímo ze srdce, které i tehdy platilo za symbol lásky. A až do 16. století se nepoužíval zvlášť zásnubní a snubní prsten, ke slibu věčné lásky stačil jen jeden kroužek. Koncem 16. století se prsten stává součástí svatebního obřadu, ale dostává ho pouze žena, na společnou výměnu si novomanželé ještě pár let museli počkat.
Na jaké ruce se nosí zásnubní prsten?
Nošení zásnubního prstenu na prsteníčku je aktuální i po tisících let. V Česku je pravidlem tento kroužek navlékat na prsteníček levé ruky, protože je blíž srdci. Rozhodně to neplatí pro zbytek světa, dokonce ani Evropy. V řadě zemí je zvykem prsten nosit na pravé ruce. Takže pokud je vám příjemnější prstýnek nosit právě tam, rozhodně to není žádný problém. Prostě ho mějte tam, kde je vám to příjemnější, případně kde lépe vynikne.
Kam se dává zásnubní prsten ve svatební den?
Svatba se blíží a přemýšlíte, kam patří zásnubní prsten v den D? Nemusíte ho nechávat ve šperkovnici, zdobit vaši ruku může samozřejmě i v den, kdy změníte své příjmení. Tady je ale vhodné navléknout ho na prsteníček pravé ruky a nechat levý prsteníček volný pro snubní prstýnek. Lepší je ho z levé ruky sundat už s předstihem, aby se kůže stihla narovnat na nebyl v ní stále vytlačený kroužek. A když zapomenete? Nic se neděje, prostě budete mít na jednom prstě prsteny dva.
Kde se nosí zásnubní prsten po svatbě?
Zásnubní prsten může s tím snubním tvořit set, který se vzájemně doplňuje. Pokud máte dlouhé prsty, není problém oba šperky nosit na jednom prstě. Nevýhodou je, že se o sebe prstýnky stále třou a tím se poškozují. Další variantou je přehození zásnubního prstýnku na prsteníček pravé ruky, případně jeho posunutí na prostředníček levé ruky. V takovém případě se ale neobejdete bez zvětšení prstenu, zpravidla je prostředníček silnější než prsteníček.
TIP: Nechcete upravovat velikost zásnubního prstenu a na jiný prst se vám nevejde? Noste ho jako přívěsek na řetízku.
Jak zásnubní prsten nosit s ostatními prsteny?
Zatímco některé ženy nosí pouze zásnubní a později snubní prsten, jiné ženy nedají dopustit na výraznější zdobení rukou. Pokud patříte spíše k té druhé skupině, určitě si přečtěte i článek Jak nosit prsteny , kde se věnujeme vhodným kombinacím i umístění různých typů prstenů.
Kdy je lepší prsten raději sundat?
Stejně jako jakýkoli jiný prsten, ani ten zásnubní nevydrží všechno. Pokud si ho chcete užívat po celý život, myslete na to i během běžných činností. Třeba při sportu nebo zahrádkaření je určitě lepší, když ho z prstu sundáte. Stejně tak ho zbytečně nevystavujte čisticím prostředkům a uklízejte buď v rukavicích, nebo se sundanými šperky.