Krátce o historii snubních prstenů
Snubní prsteny si během svatebního obřadu navzájem vyměňují ženich s nevěstou jako slib věrnosti a lásky. A i když se může zdát, že tuto tradici máme už od nepaměti, není tomu tak. Pochází totiž až ze 20. století. Snubní prsten byl pro muže povolaného do války často to jediné, co mu během odloučení jeho milovanou připomínalo a dávalo mu dostatečný důvod, proč se vrátit domů živý a zdravý. Do té doby snubní prsten dostávala pouze žena, a dokonce až do 16. století platil za zásnubní i snubní kroužek ten stejný prsten.
Prsteníček levé ruky jako tradiční volba
Nošení snubního prstenu na prsteníčku je tradice, která má kořeny už ve starém Egyptě, přesněji pochází z období okolo 3000 let před naším letopočtem. Prsten znázorněný kruhem z rozličných materiálů včetně rákosí symbolizoval věčnost a nosil se na prsteníčku z toho důvodu, že do něho měla vést žíla přímo ze srdce. I v té době totiž srdce platilo za symbol lásky. Věda sice nic takového potvrdila, ale umístění už zůstalo. Na které ruce se nosí snubní prsten pak záleží na zvyklostech dané země. V Česku je zakořeněné nošení levé ruce, ale stačí nakouknout do sousedního Německa a našli byste ho umístěný na ruce pravé.
Prstýnek jako přívěsek na řetízku
Jak nosit snubní prsten, když chcete mít volné prsty? Ať už vám náplň práce nedovoluje nošení prstenů, nebo vám to prostě není jen komfortní, je tady ještě jeden způsob, jak ho mít stále u sebe. Stačí ho navléknout na řetízek a nosit jako přívěsek na krku. Otázka, kam patří snubní prsten, má tak hned několik odpovědí. Hlavní je, aby vám jeho nošení bylo příjemné.
Společné nošení zásnubního a snubního prstenu
Na které ruce a prstu nosí snubní prsten muži je tedy vcelku jednoduché. Jak to ale mají ženy, které předtím na levém prsteníčku měly navléknutý zásnubní prsten? Tam se nabízí hned několik možností – od společného nošení na jednom prstě až po zvětšení a přesunutí na jiný prst. U nošení na jednom prstě se ale stále vedou diskuze o tom, jaké pořadí prstenů je správné. Podle jednoho názoru je lepší chronologické řazení, tedy první je zásnubní prsten a pak až ten snubní, druhý výklad upřednostňuje nejprve ten snubní, a to z toho důvodu, aby byl blíže k srdci.
TIP: Pokud by vás téma zajímalo více, rozebrali jsme ho podrobněji v článku Jak nosit zásnubní prsten.
Pár slov o symbolice
Stejně jako pro Egypťany, i pro nás kruh bez začátku a konce znamená nekonečno. Symbol otvoru, kterým prst provlékáte pak znázorňuje vstupní bránu do nového životního období. A v neposlední řadě je pak důležitá i symbolika páru, ze které vyplývá, že ke každému prstenu (člověku) existuje jen jeden protějšek. U snubních prstenů se jedná o šperk na celý život, proto se vyrábí z kvalitních materiálů od zlata a stříbra přes titan až třeba po ocel. Jaké prsteny si vyberete do společného života, je už ale hlavně na vašem vkusu.
TIP: Pokud už nějaké prsteny nosíte, vybírejte tak, aby se společně doplňovaly. Jako kombinace se hodí zjistíte v článku Jak a kde nosit prsteny.