Jak vyčistit řetízek
Čištění řetízku bývá o něco složitější než tomu je například u prstýnku. Řetízek má totiž malá očka se spoustou záhybů, které dá práci vyčistit pomocí kartáčku nebo hadříku. I tak to ale můžete vyzkoušet.
Nezapomeňte však, že by zirkony, perly a drahé kameny neměly přijít do styku s kyselými nebo zásaditými látkami.
Jak vyčistit stříbrný řetízek
Existuje několik babských rad, jak vyčistit řetízek doma – použitím roztoku z prášku na pečení nebo jedlé sody, šťávy z citronu a kuchyňské soli nebo Coca-Coly. Babičky už ale tolik nehleděly na to, zda se čištěním šperk jako takový neponičí.
Mnohem bezpečnější než tyto agresivní způsoby čištění je jarová voda, přípravky z drogerie nebo ultrazvuková čistička na šperky.
Doporučené metody čistění stříbra
Jarová voda – do teplé vody kápněte trochu prostředku na mytí nádobí, zamíchejte a následně do roztoku namočte kousek měkkého hadříku a s ním pak řetízek jemně otírejte, než zase bude krásně čistý a lesklý. Nakonec jej opláchněte ve studené vodě, osušte a nechte volně doschnout.
Speciální přípravek z drogerie – nejlepších výsledků dosáhnete použitím speciálního roztoku určeného na stříbro (obvykle se jedná o čisticí pěny, krémy nebo tekuté čisticí roztoky) nebo pomocí ubrousků napuštěných čisticím prostředkem. Vždy postupujte přesně podle návodu výrobce.
Ultrazvuková čistička – mezi další metody čištění stříbrného řetízku patří bezesporu také ultrazvuková čistička, která dokáže proniknout i k méně dostupným místům. V případě, že si přístroj nechcete pořizovat na domácí použití, navštivte klenotnictví, kde bude o váš stříbrný řetízek dobře postaráno.
Jak vyčistit zlatý řetízek
Ani zlaté šperky si přiliš netykají s domácími metodami čištění. V úvahu přichází asi jen jarová voda, leštění bavlněným hadříkem nebo ponoření do kyseliny citronové. To vám může pomoci vyčistit váš řetízek, aniž byste se museli bát jeho znehodnocení.
V případě zlatého řetízku se spíše vyplatí speciální roztoky na zlato, použití ultrazvukové čističky nebo ideálně návštěva klenotnictví a důkladné profesionální čištění, které řetízku vrátí krásu ve všech jeho záhybech.
Tip: Přemýšlíte o novém řetízku v jiné délce, než je váš současný, aby vám společně pěkně zaplnily dekolt? Nebo by se vám prostě jen líbilo střídat různé délky řetízku vzhledem k velikosti výstřihu? Přečtěte si článek Jak správně vybrat vhodnou délku řetízku a podívejte se, která délka bude ideální.
Jak rozmotat řetízek, aniž by se poškodil
Obvykle se to stane, když nejvíce pospícháte. Někdy máte štěstí a rozmotání řetízku je otázkou chvilky, někdy to ale trvá celou věčnost a řetízek stále ne a ne rozmotat.
Na první pohled to může vypadat jako nevyřešitelný hlavolam. Ale jde to! V každém případě začněte tím, že před samotným rozmotáváním řetízek rozepnete.
Doporučené tipy, jak rozmotat řetízek
Jehla nebo špendlík – špičkou jehly (čím je hrot tenčí, tím lépe) zkuste jemně vyvlékat zamotané části řetízku a postupně rozplétejte vzniklý uzel.
Tření šperku mezi prsty – zamotaný řetízek vložte mezi palec a ukazováček a pomalu jimi o sebe třete. Během chvilky obvykle dojde k uvolnění staženého uzlíku a řetízek vám půjde snadno rozmotat.
Stolní olej nebo mýdlo – pokud se rozmotání řetízku nedaří suchou cestou, nalijte do mističky trošku (cca 2 lžičky) stolního nebo dětského oleje, řetízek na chvíli do tekutiny položte a poté uzlíky jemně roztahujte. Stejně dobře může posloužit i tekuté mýdlo, které, když kápnete na uzel, usnadní rozmotání řetízku.
Tip: Nedaří se? Nemáte dostatek trpělivosti, nebo je to prostě jen příliš titěrná práce? Navštivte klenotnictví, kde vám řetízek rozmotají na počkání.
Nejlepší je prevence – správné skladování
Je jedno, zda se jedná o řetízek s přívěskem, řetízek na nohu nebo holý řetízek bez přívěsku. Všechny se rády zauzlují, když jim k tomu dáte příležitost.
Zašmodrchání řetízků se lze elegantně vyhnout jejich vhodným skladováním – zapnutím a odložením každého zvlášť na jeho místo. Jaké by ideálně mělo být?
Ve šperkovnici, kde by měl mít každý řetízek svou vlastní přihrádku. Šperkovnice navíc chrání řetízky a vaše další poklady před prachem a nečistotami.
Na stojánku (zavěšené na háčku nebo větvi stromečku) – tam visí hezky odděleně jeden od druhého. Musíte si ale dávat pozor, aby stojánek nestál moc blízko okna a proudící vzduch nezamotal řetízky do sebe. Stojánek na šperky se vyplatí zejména v případě, pokud řetízky často používáte a nesedá na ně dlouhodobě prach.
V originální krabici, kde mají řetízky svá jasně daná místa na uložení. Krabička (pokud není moc velká) se také navíc hodí pro přenos řetízku, protože je v ní šperk obvykle upevněn do sametového polstrování.
V sáčcích z plastu, organzy, juty, látky nebo sametu, kde má každý řetízek svůj vlastní prostor a nemohou se do sebe zamotat.
Víte, jak pečovat o perly a jak o drahé kameny? Nebo kdy si šperky raději sundávat a jak je nejlépe čistit? Přečtěte si článek Jak pečovat o šperky.